3 czasowniki nieregularne

3 nieregularne czasowniki

Poznaj trzy podobne do siebie czasowniki nieregularne dire (mówić, opowiadać), écrire (pisać) i lire (czytać). Naucz się ich prawidłowej odmiany w czasie teraźniejszym. Wykonaj na koniec lekcji ćwiczenie sprawdzające umiejętność odmiany czasowników nieregularnych.

3 czasowniki nieregularne
3 czasowniki nieregularne

3 nieregularne czasowniki: Écrire, dire, lire:

3 nieregularne czasowniki:

Écrire – pisać

dire – mówić

lire – czytać

W czasie teraźniejszym czasowniki nieregularne zakończone na –re, np.:
dire (mówić, opowiadać), écrire (pisać) i lire (czytać) odmieniają się przeważnie* według tego samego schematu:

  1. W przypadku koniugacji liczby pojedynczej (je, tu, il/elle/on), szukamy rdzenia czasownika i usuwamy “–re”. Teraz do rdzenia czasownika dodajemy stosowne końcówki.
  2. Natomiast dla koniugacji liczby mnogiej (nous, vous, ils/elles), rdzenie to odpowiednio dis, écriv i lis. Do nich dodajemy zakończenie wg tabeli:

Zobacz odmianę czasownika. Zwróć uwagę na końcówki!

KońcówkaDireÉcrireLire
-sje disj’écrisje lis
-stu distu écristu lis
-til ditil écritil lit
-onsnous disonsnous écrivonsnous lisons
-ezvous dites*vous écrivezvous lisez
-entils disentils écriventils lisent
dire present 1 3 nieregularne czasowniki
3 nieregularne czasowniki 5
ecrire present 3 nieregularne czasowniki
3 nieregularne czasowniki 6
lire present 3 nieregularne czasowniki
3 nieregularne czasowniki 7

Wykonaj ćwiczenie i odmień prawidłowo czasowniki nieregularne:

Ćwiczenie dostępne dla zalogowanych użytkowników. Korzystanie z portalu jest w całości darmowe! Załóż darmowe konto!

Zobacz: Jak nas wspierać?

Zobacz: Wesprzyj nas na Patronite.pl. Zostań naszym Patronem, czyli sponsorem!

Jak uczyć się skutecznie francuskiego?

Jak uczyć się skutecznie francuskiego

Jak uczyć się skutecznie francuskiego

Jak uczyć się skutecznie francuskiego?
Jak uczyć się skutecznie francuskiego?

Jak uczyć się skutecznie francuskiego. Francuski jest językiem, którym posługuje się ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Należy do rodziny języków indoeuropejskich i jest również uważany za jeden z najtrudniejszych do nauczenia się języków. Głównym tego powodem jest złożona gramatyka i system ortograficzny. Ponadto francuski jest złożonym językiem, który ma wiele wyrażeń, slangowych słów i składni slangu. Zasadniczo francuski jest bogatym językiem, w którym każde słowo kryje wiele znaczeń.

Francuski to język międzynarodowy

Jak uczyć się skutecznie francuskiego. Francuski to język międzynarodowy, który jest rozumiany przez ludzi na całym świecie. To prosty język składający się tylko z 26 liter. Wszystkie litery alfabetu łacińskiego są również w języku francuskim z dodatkiem jednej dodatkowej litery – litery „J”. Dlatego francuski jest łatwym językiem do nauki dla osób, które już wiedzą, jak dobrze pisać po angielsku. Mogą się go również łatwo nauczyć osoby, które już mówią po angielsku, ponieważ ma do niego wiele podobieństw. Jak uczyć się skutecznie języka francuskiego?


Nauka francuskiego wymaga dużo poświęcenia i regularnej praktyki. Najlepszym sposobem na naukę francuskiego jest kurs lub książka z przykładami z życia codziennego. Możesz także dołączyć do grup lub stowarzyszeń, które regularnie uczą francuskiego. Możesz także znaleźć nauczycieli online, którzy skutecznie uczą francuskiego za pomocą lekcji wideo i tekstów. Te metody nauczania działają świetnie, jeśli włożysz wystarczająco dużo wysiłku w naukę francuskiego.

Słownik do nauki języka francuskiego

Jak uczyć się skutecznie francuskiego. Głównym źródłem do nauki francuskiego jest Słownik do nauki języka francuskiego Le Petit Robert. Zawiera ponad 300 000 definicji słów występujących we wszystkich współczesnych tekstach pisanych w dowolnym współczesnym języku. Ten słownik jest niezbędny dla uczniów uczących się każdego współczesnego lub współczesnego języka, takiego jak francuski. Obejmuje zarówno pisanie nieformalne, jak i formalne i jest doskonałym narzędziem dla każdego, kto uczy się francuskiego. Istnieje również kilka innych doskonałych słowników internetowych, takich jak: Collins English Dictionary, Oxford English Dictionaries i Macmillan English Dictionaries – wszystkie są stale aktualizowane i mają więcej dostępnych informacji niż inne słowniki.

Aplikacje do nauki języka francuskiego

Jak uczyć się skutecznie francuskiego. Oprócz słowników istnieją również Aplikacje do nauki języka francuskiego, które pomogą Ci efektywnie uczyć się francuskiego. Na przykład aplikacje takie jak Rosetta Stone ułatwiają naukę języków obcych, udostępniając native speakerów i sytuacje z życia wzięte do interpretacji i ćwiczenia. Możesz nawet korzystać z nagrań audio native speakerów mówiących językami obcymi, aby doskonalić swoje umiejętności słuchania podczas nauki w tym samym czasie. Te praktyki pomogą Ci nauczyć się dowolnego języka obcego znacznie szybciej, jeśli będziesz je konsekwentnie i skutecznie stosować.
Ucz się skutecznie francuskiego, poświęcając czas i używając aplikacji do nauki! Francuski jest łatwym językiem do nauczenia się, gdy masz odpowiednie zasoby – po prostu podejmij wysiłek!

Oto kilka wskazówek dotyczących uczenia się języka francuskiego skutecznie:

  1. Systematyczność: Uczenie się języka francuskiego wymaga regularnej i systematycznej praktyki. Staraj się poświęcać czas na naukę codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu.
  2. Różnorodność: Aby uczyć się języka francuskiego skutecznie, warto stosować różnorodne metody nauki, takie jak czytanie książek, słuchanie płyt audio, oglądanie filmów i programów telewizyjnych oraz ćwiczenie mówienia i słuchania z innymi osobami.
  3. Kontekst: Staraj się uczyć słów i zwrotów w kontekście, takim jak w sytuacjach codziennych, co pozwoli Ci łatwiej zapamiętać i użyć ich w praktyce.
  4. Zadawanie pytań: Zadawanie pytań jest ważne w procesie uczenia się języka francuskiego. Pytaj o słowa i zwroty, których nie rozumiesz, i staraj się powtarzać je w różnych sytuacjach.
  5. Kontakt z native speakerami: Najlepszym sposobem na naukę języka francuskiego jest mówienie z native speakerami. Możesz uczestniczyć w grupach językowych, znaleźć francuskiego przyjaciela lub wynająć prywatnego nauczyciela.
  6. Cierpliwość i motywacja: Uczenie się języka francuskiego wymaga czasu i cierpliwości, ale także silnej motywacji. Znajdź swój własny powód do nauki języka i trzymaj się go, aby zmotywować się do dalszej nauki.

Te wskazówki powinny pomóc Ci uczyć się języka francuskiego skutecznie. Ważne jest, aby znaleźć metody, które najlepiej odpowiadają Twojemu stylowi uczenia się i trzymać się ich,

Zobacz: Wesprzyj nas na Patronite.pl

Zobacz: Jak nas wspierać?

Apprenez l'ukrainien

Lexique Français – Ukrainien – Polonais 1

Apprenez l'ukrainien. Lexique Français - Ukrainien.
Apprenez l’ukrainien

Lexique Français – Ukrainien. Ce lexique est une aide à la communication du francais vers l’ukrainien. Il liste des mots usuels en français traduits en ukrainien et polonais.

Ten słowniczek jest pomocą w komunikacji z francuskiego na ukraiński. Zawiera listę popularnych słów w języku francuskim przetłumaczonych na język ukraiński i język polski.

Lexique Français – Ukrainien – Polonais. Les mots de touts les jours

Français український UkrainienPolski
Bonjour ЗдрастуйDzień dobry
BonsoirДобрий вечiр Dobry wieczór
SalutПривітCześć
Au revoirдо побаченняDo widzenia
S’il vous plaîtБудь ласка Proszę
S’il te plaîtБудь ласка Proszę
Merciдякую Dziękuję
Pardon Вибачте Przepraszam
Bonne nuit Доброї ночi Dobranoc
A demainПобачимось завтра Do jutra
A tout à l’heureПобачимось Do zobaczenia wkrótce
OuiТак tak
NonНі Nie
Peut-êtreМоже бутиByć może
Je ne sais pasЯ не знаю Nie wiem
Je vais me renseignerЯ поцікавлюся Zapytam

Zobacz: Jak nas wspierać?

patronite banner chce Lexique Français - Ukrainien - Polonais 1
Lexique Français - Ukrainien - Polonais 1 11
Zaimki osobowe w języku francuskim

Zaimki osobowe w języku francuskim

Zaimki osobowe w języku francuskim

Zaimki osobowe w języku francuskim

Znajomość zaimków osobowych w języku francuskim jest niezbędna i konieczna dla poprawnej odmiany czasownika i trzeba się ich nauczyć na pamięć! W języku francuskim czasownik podobnie jak w języku polskim odmienia się przez osoby. W dzisiejszej lekcji przyjrzymy się tym osobą.

Liczba pojedyncza czasownika

W liczbie pojedynczej występują zaimki osobowe takie jak:

je – ja

tu – ty

il – on

elle – ona

Liczba mnoga czasownika

nous – my

vous – wy

ils – oni

elles – one

Zaimki osobowe w języku francuskim
Zaimki osobowe w języku francuskim

Podobają się Tobie nasze treści? Doceń naszą pracę i zostań naszym Patronem!

https://patronite.pl/bonjourdefrancepl

fajro_swieca bougie en cire de soja La cire de soja

La cire de soja 2023

La cire de soja 2023

bougie en cire de soja La cire de soja
https://www.facebook.com/profile.php?id=100083109703109

La cire de soja 2023 est une forme hydrogénée de l’huile de soja (extraite de la fève de soja). Elle se présente sous la forme d’un solide cireux de couleur blanche et d’odeur neutre. C’est une matière première renouvelable, fabriquée de manière écologique et est biodégradable à 100 %. Elle permet une excellente restitution des parfums et ne les altère pas, étant elle-même sans odeur.

Bougie en cire de soja

Durant la combustion, votre bougie en cire de soja ne dégage aucune fumée et son odeur est neutre tant que vous n’y ajoutez pas un parfum pour bougie.

Vous avez donc l’assurance d’utiliser des produits respectueux non seulement de l’environnement, mais également de votre habitation et votre santé.

Les bougies en cire de soja sont particulièrement adaptées à une utilisation en intérieur, mais il est également possible de fabriquer des bougies de jardin et des bougies parfumées ou des meltings parfumés avec de la cire de soja.

Vocabulaire:

La cire de soja – wosk sojowy

une bougie – świeca

une forme hydrogénée – forma utwardzona

une odeur neutre – neutralny zapach

l’huile de soja – olej sojowy

extraite de la fève de soja – pozyskany ze soi

la combustion – spalanie

adaptées à une utilisation en intérieur – przystosowane do użytku wewnętrznego

Polecamy: https://fajro-swiece-dekoracje.pl

Polecamy: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083109703109

Singulier Pluriel liczba pojedyncza liczba mnoga

Ćwiczenie: Liczba pojedyncza oraz liczba mnoga.

POLSKI

Strona dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Rejestracja w serwisie jest DARMOWA.

-> ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!  KLIKNIJ TUTAJ!

=====================================

JEŻELI POSIADASZ KONTO W NASZYM SERWISIE - ZALOGUJ SIĘ!

Zespół Bonjour de France.pl 

FRANCAIS

La page n'est disponible que pour les utilisateurs enregistrés.

L'inscription sur le site est GRATUITE.

-> Créer un compte est GRATUITE! CLIQUEZ ICI!

=====================================

SI VOUS AVEZ UN COMPTE SUR NOTRE SITE WEB, cliquez ici!