Achats et ventes

Achats et ventes

HomeBlogPoziomA2Achats et ventes

Achats et ventes

Achats et ventes. Zakupy i sprzedaż

Dzisiejsza lekcja będzie dotyczyła zakupów i sprzedaży w języku francuskim. W dzisiejszych czasach zakupy i sprzedaż są nieodłącznym elementem naszego życia, niezależnie od kraju, w którym żyjemy. Dlatego też warto nauczyć się podstawowych słów i zwrotów związanych z tym tematem. Polecamy również lekcjew Supermarkecie“.

W trakcie lekcji poznacie słownictwo związane z różnymi rodzajami sklepów, jak również terminy związane z płatnościami i cenami. Nauczycie się również, jak pytać o rozmiar i kolor produktu oraz jak dokonywać zwrotów i reklamacji.

Oto kilka słówek, które poznamy dzisiaj:

 • Acheter – kupować
 • Vendre – sprzedawać
 • Magasin – sklep
 • Supermarché – supermarket
 • Marché – targ
 • Rayon – półka
 • Panier – koszyk
 • Caisse – kasa
 • Prix – cena
 • Réduction – obniżka
 • Taille – rozmiar
 • Couleur – kolor
 • Échanger – wymieniać
 • Rembourser – zwracać pieniądze

Zapraszam do nauki, która pozwoli Wam swobodnie poruszać się w francuskojęzycznych sklepach i dokonywać zakupów bez problemów.

Gdzie francuzi robią najczęściej zakupy?

Francuzi robią zakupy w różnych miejscach, w tym w supermarkecie, hipermarkecie, sklepie spożywczym, targu, na bazarze, w centrum handlowym oraz online. Jednakże, z badań wynika, że najczęściej robione zakupy to te w supermarkecie i hipermarkecie.

Najbardziej znany supermarket we Francji

Najbardziej znany supermarket we Francji to Carrefour. Jest to francuska sieć supermarketów założona w 1959 roku, która obecnie posiada ponad 12 000 sklepów w 30 krajach na całym świecie. W Carrefour można znaleźć szeroki wybór produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego, produktów kosmetycznych i wielu innych. W niektórych sklepach Carrefour dostępne są także stacje benzynowe, punkty usługowe oraz kina. Carrefour zawsze stara się wprowadzać nowe inicjatywy, aby przyciągnąć klientów, na przykład wprowadzenie sklepów 24-godzinnych czy innowacyjne programy lojalnościowe.

Co francuzi kupują w supermaketach?

Francuzi kupują w supermarkecie różnorodne produkty spożywcze, w tym świeże warzywa i owoce, nabiał, mięso, wędliny, pieczywo, a także gotowe dania i przekąski. Ponadto, kupują artykuły gospodarstwa domowego, takie jak środki czystości, kosmetyki, artykuły papiernicze i higieniczne, a także alkohol i napoje. Coraz większą popularnością cieszą się również ekologiczne i organiczne produkty spożywcze oraz produkty związane z wegańską dietą.

Co warto kupić we francuskim supermarkecie?

Fromage (ser) Francja słynie z produkcji wyśmienitych serów, takich jak np. Brie, Camembert, Roquefort czy Comté.

Vin (wino) – Wina francuskie uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Warto spróbować np. Bordeaux, Bourgogne, Côtes du Rhône czy Champagne.

Baguette – Tradycyjna francuska bagietka, która jest symbolem kuchni francuskiej.

Croissant – Powszechnie znane francuskie rogaliki, które idealnie smakują na śniadanie lub podczas kawowej przerwy.

Foie gras – Delikatna pasztetowa potrawa z wątroby gęsi lub kaczki, która często stanowi element menu świątecznego.

Miel (miód) – Francja produkuje różne gatunki miodu, np. miód lipowy (miel de tilleul), akacjowy (miel d’acacia), lubczykowy (miel de thym) czy gryczany (miel de sarrasin).

Saucisson (kiełbasa) – W supermarkecie można znaleźć różne rodzaje francuskich kiełbas, np. saucisson sec, saucisson de Lyon, saucisse de Toulouse.

Confiture (dżem) – W supermarkecie można znaleźć różne rodzaje dżemów, np. dżem z czarnej porzeczki (confiture de cassis), truskawkowy (confiture de fraises), morelowy (confiture d’abricot) czy figowy (confiture de figues).

Jak we francuskim supermarkecie dokonać reklamacji lub wymiany produktu na nowy?

W przypadku, gdy kupiony produkt okazał się wadliwy, zepsuty lub nie spełnia oczekiwań, można dokonać reklamacji lub wymiany na nowy. Najpierw należy znaleźć dział obsługi klienta w supermarkecie i złożyć reklamację, przedstawiając dowód zakupu oraz uzasadniając powód reklamacji.

Jeśli reklamacja zostanie uznana, można otrzymać zwrot pieniędzy lub wymienić produkt na nowy. W przypadku wymiany produktu na nowy, zazwyczaj będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy produkt jest jeszcze dostępny w sklepie. Jeśli nie jest już dostępny, można zwrócić go i otrzymać zwrot pieniędzy lub wybrać inny produkt.

Warto pamiętać, że terminy reklamacji i wymiany produktów mogą się różnić w zależności od konkretnego supermarkety i ich polityki zwrotów. Przed zakupami warto sprawdzić regulamin sklepu i zapoznać się z zasadami reklamacji i zwrotów.

Słownictwo związane z lekcją

un appareil défectueux – uszkodzone urządzenie

un article abîmé/détériore, avec un défaut – produkt uszkodzony/zniszczony, z wadą

un article en promotion/en soldes – produkt na promocji/wyprzedaży

faire les soldes – wyprzedaż

un produit périmé – produkt przeterminowany

un(e) caissier(ère) – kasjer (-ka)

le service après-vente – serwis posprzedażowy

un ticket de caisse – paragon

faire du lèche-vitrines, faire les boutiques/les magasins – oglądać sklepowe witryny, robić zakupy

faire une folie – zaszaleć

faire la queue (à la caisse) – kolejka (do kasy

faire une affaire/des affaires – załatwiać sprawę/sprawy

se faire arnaquer/se faire avoir – zostać oszukanym

se faire escroquer/être victime d’une escroquerie – oszukiwać/być ofiarą oszustwa

demander un avoir, un dédommagement – wynagrodzenie, rekompensata

être rembourse(e), dédommagé(e) – otrzymać zapłatę, być spłaconym

patronite Achats et ventes
Achats et ventes 3

O Autorze

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać www.BonjourDeFrance.pl

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Prosimy WYLACZ blokade reklam

Portal Francuski dla Polakow jest darmowy. Dzieki kliknieciom w reklamy mozemy udostepniac Tobie materialy za darmo. Dziekujemy. Wesprzyj nas rowniez na Patronite.pl

Le site \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" est gratuit. En cliquant sur les annonces, nous pouvons tout mettre à votre disposition gratuitement. Merci

The website \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" is free. By clicking on the ads, we can make everything available to you for free. Thank you.

Французький портал для поляків безкоштовний. Натискаючи на оголошення, ми можемо надати вам матеріали безкоштовно. Дякую тобі.

Don`t copy text!