Najbardziej znane filmy Disneya

Najbardziej znane filmy Disneya

HomeBlogKultura francuskaNajbardziej znane filmy Disney...

Najbardziej znane filmy Disneya

Najbardziej znane filmy Disneya

The Walt Disney Company to międzynarodowa korporacja medialna, która zyskała sławę przede wszystkim dzięki produkcji klasycznych filmów animowanych. Oto lista kilku najbardziej znanych filmów Disneya:

 1. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937) – pierwszy pełnometrażowy film animowany wyprodukowany przez Disneya.
 2. Kopciuszek (1950) – klasyczna baśń o dziewczynie, która marzy o spełnieniu swoich marzeń i księciu z bajki.
 3. Dumbo (1941) – film o małym słoniku o wielkich uszach, który dzięki nim zyskuje sławę w cyrku.
 4. Król Lew (1994) – film opowiadający historię Simby, lwa, który musi stawić czoła swojemu złemu wuju i odzyskać swoje miejsce na tronie.
 5. Aladyn (1992) – film opowiadający o biednym chłopcu, który odkrywa magiczną lampę i staje się przyjacielem genialnego dżina.
 6. Piękna i Bestia (1991) – film opowiadający o dziewczynie, która zakochuje się w bestii, zamienionej w potwora przez klątwę.
 7. Toy Story (1995) – pierwszy pełnometrażowy film animowany wyprodukowany w całości przy użyciu komputerów, opowiadający o zabawkach, które ożywają, kiedy ludzie nie patrzą.

Oprócz tych klasycznych filmów, Disney wyprodukował wiele innych znanych i lubianych filmów, takich jak Pocahontas, Mulan, Herkules, Tarzan, Lilo i Stitch, Ratatuj, Zootopia i wiele innych.

Jaka jest historia The Walt Disney Company?

The Walt Disney Company to amerykańska korporacja mediowa, założona w 1923 roku przez braci Walta i Roya Disneyów w Burbank w Kalifornii. Początkowo firma nosiła nazwę “Disney Brothers Studio” i zajmowała się produkcją krótkometrażowych filmów animowanych. W 1928 roku firma wyprodukowała swój pierwszy dźwiękowy film animowany, “Steamboat Willie”, który stał się jednym z najbardziej znanych filmów w historii. Co warto zobaczyć w Disneyland?

W latach 30. i 40. XX wieku Disney stał się liderem w produkcji filmów animowanych, wprowadzając takie klasyki jak “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (1937), “Pinokio” (1940), “Fantazja” (1940) i “Dumbo” (1941). W 1955 roku otworzono Disneyland – pierwszy park rozrywki w USA, a następnie powstały kolejne parki rozrywki na całym świecie.

W późniejszych latach firma Disney poszerzyła swoją działalność, wchodząc w branże takie jak telewizja, radio, wydawnictwa, gry wideo, a także parki tematyczne i hotele. W 1984 roku The Walt Disney Company stała się pierwszą firmą z branży rozrywkowej, która weszła na giełdę nowojorską.

Dziś The Walt Disney Company to międzynarodowa korporacja, zrzeszająca wiele marek i podmiotów, takich jak Marvel Studios, Lucasfilm, ESPN, Pixar Animation Studios, ABC i wiele innych. Firma nadal jest liderem w branży rozrywkowej, produkując filmy, seriale, gry wideo, książki, zabawki i wiele innych produktów, a także prowadząc liczne parki rozrywki na całym świecie.

Jak nas wspierać?
Jak nas wspierać?

Kto założył The Walt Disney Company?

The Walt Disney Company została założona przez braci Walta i Roya Disneyów. Walt Disney był kreatywnym umysłem i głównym twórcą animacji, a Roy Disney był głównie odpowiedzialny za finanse i administrację. Bracia założyli firmę w 1923 roku w Burbank w Kalifornii pod pierwotną nazwą “Disney Brothers Studio”. Firma początkowo zajmowała się produkcją krótkometrażowych filmów animowanych, ale z czasem rozszerzyła swoją działalność na wiele innych branż, takich jak telewizja, radio, wydawnictwa, gry wideo i parki tematyczne. Walt Disney zmarł w 1966 roku, ale firma pozostała pod kontrolą rodziny Disneyów i rozwija się do dziś jako jedna z największych korporacji mediowych na świecie.

Ile filmów wyprodukował Walt Disney?

Walt Disney był jednym z najbardziej płodnych producentów filmowych w historii, a jego studio wyprodukowało setki filmów, w tym animacji, filmów fabularnych i dokumentalnych. Poniżej przedstawiam kilka liczb:

 • Walt Disney i jego studio wyprodukowali ponad 100 krótkometrażowych filmów animowanych z serii “Silly Symphonies”.
 • Pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym wyprodukowanym przez Walt Disneya był “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (1937).
 • Do 1966 roku, kiedy zmarł Walt Disney, jego studio wyprodukowało 19 pełnometrażowych filmów animowanych, w tym takie klasyki jak “Pinokio” (1940), “Dumbo” (1941), “Fantazja” (1940) i “Śpiąca Królewna” (1959).
 • Po śmierci Walt Disneya studio kontynuowało produkcję filmów animowanych i do dziś wyprodukowało ponad 50 pełnometrażowych filmów animowanych, w tym takie hity jak “Król Lew” (1994), “Zootopia” (2016) i “Soul” (2020).
 • Poza filmami animowanymi, Walt Disney i jego studio wyprodukowali wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym takie klasyki jak “Mary Poppins” (1964) i “Fantasia 2000” (1999).

W sumie, studio Disneya wyprodukowało setki filmów w ciągu ponad 90-letniej historii swojego istnienia.

O Autorze

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać www.BonjourDeFrance.pl

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Prosimy WYLACZ blokade reklam

Portal Francuski dla Polakow jest darmowy. Dzieki kliknieciom w reklamy mozemy udostepniac Tobie materialy za darmo. Dziekujemy. Wesprzyj nas rowniez na Patronite.pl

Le site \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" est gratuit. En cliquant sur les annonces, nous pouvons tout mettre à votre disposition gratuitement. Merci

The website \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" is free. By clicking on the ads, we can make everything available to you for free. Thank you.

Французький портал для поляків безкоштовний. Натискаючи на оголошення, ми можемо надати вам матеріали безкоштовно. Дякую тобі.

Don`t copy text!