Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji

Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji

Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji

Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji

Poznaj Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji. Wybory europejskie w 2024 roku we Francji przyniosły znaczące zmiany na krajowej scenie politycznej, a także w kontekście Unii Europejskiej. Zobacz jaka polityka interesuje Francuzów. Najważniejszym wydarzeniem było zwycięstwo Rassemblement National (RN), które skłoniło prezydenta Emmanuela Macrona do ogłoszenia rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i zwołania nowych wyborów parlamentarnych.

Wybory 81 francuskich eurodeputowanychCzy znasz już Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji? Wieczorem 9 czerwca 2024 r., po zamknięciu lokali wyborczych, ujawniono wyniki wyborów europejskich, ujawniając tożsamość 81 francuskich deputowanych wybranych do Parlamentu Europejskiego. Wybory te, które odbyły się 9 czerwca we Francji oraz 8 i 9 czerwca w pozostałych krajach Unii Europejskiej, pozwoliły obywatelom…

czytaj dalej

Kluczowe Spostrzeżenia

  1. Skala Fenomenu: Skrajna prawica może zdobyć nawet 25% miejsc w Parlamencie Europejskim, co świadczy o ich rosnącym wpływie w wielu krajach, w tym w państwach założycielskich UE jak Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Belgia i Luksemburg. Nawet kraje dotąd odporne na tę politykę, takie jak Portugalia, nie są już wyjątkiem.
  2. Wspólne Czynniki: Wśród wyborców skrajnej prawicy powszechne jest poczucie zagrożenia deklasacją osobistą i narodową, a także znużenie demokracją liberalną. Rodzi to „illiberalną” pokusę, widoczną również w innych demokracjach, takich jak USA, Indie czy Izrael.
  3. Pragnienie Autorytetu: Skrajna prawica przyciąga wyborców obietnicą silnego państwa, zdolnego do ochrony dominującej grupy etnicznej przed migrantami, a także do kontroli nad kwestiami społecznymi i moralnymi, jak prawa LGBT czy aborcja.
  4. Przeciwdziałanie Globalizacji: Skrajna prawica widzi siebie jako alternatywę dla obecnych elit, oferując jednolitą i zorganizowaną wizję społeczeństwa, w opozycji do globalizacji i postmodernizmu. Idea pogłębiającej się integracji europejskiej stoi w sprzeczności z ich dążeniami.

Główne Wyniki

Ostateczne wyniki wyborów do Europarlamentu

ListeScoreSièges
Liste du Rassemblement National31,47%30
Liste Ensemble14,56%13
Liste d’union à gauche13,80%13
Liste de La France insoumise9,87%9
Liste des Républicains7,24%6
Liste Les Ecologistes5,47%5
Liste Reconquête !5,46%5

Source: Ministère de l’Intérieur

7KJTCITACVDJPA3K2QHHBEJVOQ Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji
Wyniki Wyborów Europejskich 2024 We Francji 4

Wybory do francuskiego parlamentu, decyzją Marcona, odbędą się 30 czerwca i 7 lipca. 

Rozpisanie wyborów z zadowoleniem przyjęła Marine Le Pen.

Rassemblement National (RN)

Lista Jordana Bardella zdobyła 31,5% głosów, co stanowiło znaczną przewagę nad konkurentami. To już trzecie z rzędu zwycięstwo RN w wyborach europejskich, mimo kontrowersji wokół ich działań w Parlamencie Europejskim oraz zarzutów o malwersacje funduszy europejskich. Partia Jordana Bardella zdobyła 31,5% głosów, co stanowi najlepszy wynik od 40 lat, przewyższając nawet 43% uzyskane przez Simone Veil w 1984 roku. Jest to również pierwszy raz od tego czasu, kiedy partia przekroczyła 30% głosów w wyborach europejskich

Renaissance

Valérie Hayer z obozu prezydenckiego (Renaissance) uzyskała 14,5% głosów. Pomimo wsparcia premiera Gabriela Attala, kampania okazała się mało skuteczna.

Partia Socjalistyczna-Place publique

Raphaël Glucksmann osiągnął 14% głosów, podwajając wynik z 2019 roku. Kampania skupiała się na obronie Ukrainy i demokracji w Europie.

Wesprzyj nas! Zostań naszym sponsorem na Patronite.pl
Wesprzyj nas! Zostań naszym sponsorem na Patronite.pl

Analiza Wyników

Rassemblement National

Zwycięstwo RN nie było zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rosnące poparcie dla skrajnej prawicy we Francji. Kampania RN była skierowana przeciwko polityce migracyjnej oraz instytucjom UE, a sukces w wyborach przedstawiano jako referendum przeciwko Emmanuelowi Macronowi. W wyniku tego prezydent Macron ogłosił nowe wybory parlamentarne na 30 czerwca i 7 lipca 2024 roku.

Renaissance

Obóz prezydencki zanotował znaczną porażkę. Valérie Hayer uzyskała tylko 14,5% głosów, co jest dużym spadkiem w porównaniu do poprzednich wyborów. Kampania była mało skuteczna, mimo intensywnego wsparcia premiera Gabriela Attala.

Partia Socjalistyczna-Place publique

Raphaël Glucksmann, zdobywając 14% głosów, podwoił swój wynik z 2019 roku. Kampania Glucksmanna była skoncentrowana na obronie Ukrainy i demokracji w Europie. Wynik ten może wzmocnić pozycję PS w kontekście przyszłych wyborów prezydenckich w 2027 roku.

La France insoumise

Manon Aubry uzyskała 10,1% głosów, poprawiając wynik z poprzednich wyborów. Kampania skupiła się na kwestiach międzynarodowych, zwłaszcza na sytuacji w Palestynie.

Europe Ecologie Les Verts

Marie Toussaint uzyskała 5,5% głosów, co może nie zapewnić im przekroczenia progu wyborczego w ostatecznym rozrachunku.

Les Républicains

François-Xavier Bellamy zdobył 7,2% głosów, co oznacza spadek w porównaniu do 2019 roku.

Reconquête

Partia Erica Zemmoura, prowadzona przez Marion Maréchal, zdobyła 5,3% głosów, co może pozwolić im na wprowadzenie przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Partia Komunistyczna

Léon Deffontaines zdobył 2,3% głosów, nie przekraczając progu wyborczego.

Kontekst Europejski

W skali całej Unii Europejskiej, Europejska Partia Ludowa (PPE) pozostaje największą grupą z 189 miejscami, podczas gdy progresywni socjaliści i demokraci oraz liberałowie zachowują większość. Skrajna prawica zanotowała wzrost, a Zieloni odnotowali spadek liczby miejsc w Parlamencie Europejskim.

Reakcje polityczne i konsekwencje

W odpowiedzi na te wyniki, prezydent Emmanuel Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i zapowiedział nowe wybory na 30 czerwca i 7 lipca 2024 roku. W swoim przemówieniu Macron stwierdził: „Nie mogę po tej nocy udawać, że nic się nie stało. Do tej sytuacji dochodzi gorączka, która w ostatnich latach ogarnęła debatę publiczną i parlamentarną w naszym kraju”.

Marine Le Pen, przywódczyni RN, z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta, twierdząc, że wybory potwierdzają RN jako „wielką siłę alternatywną”. Wyraziła też pewność, że wyborcy poprą jej partię podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych, dodając: „Jesteśmy gotowi przejąć władzę”.

Reakcje i plany lewicy

Wyniki wyborów i decyzja o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego skłoniły lewicę do rozważenia zjednoczenia sił przed nadchodzącymi wyborami. François Ruffin (LFI) wezwał do stworzenia „frontu ludowego”, podczas gdy Olivier Faure (PS) apelował o „użyteczne zjednoczenie” lewicy, uwzględniając nowy układ sił. Marie Toussaint (EELV) również wyraziła nadzieję na szybkie rozmowy między lewicowymi partiami.

Przywódcy partii lewicowych wezwali, w niedzielę, swoje ugrupowania do pracy nad „zjednoczeniem” w celu przygotowania się do wyborów parlamentarnych w czerwcu po niespodziewanej decyzji Emmanuela Macrona o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego, mimo nieporozumień, które doprowadziły do porażki Nupes.

Fabien Roussel, lider Francuskiej Partii Komunistycznej, Olivier Faure, szef Partii Socjalistycznej, i Marie Toussaint, liderka listy Zielonych, wezwali do „paktu dla Francji”, „rozmów” lub „użytecznego zjednoczenia” w obliczu zagrożenia ze strony Rassemblement National.

„Układ sił dziś wieczorem uległ zmianie” między partiami lewicowymi po wyborach europejskich, ostrzegł Olivier Faure, którego kandydat, Raphaël Glucksmann, znalazł się na czele list lewicowych. Wezwał on do „refleksji nad najlepszymi warunkami dla zjednoczenia, które pozwoli na stworzenie projektu, który zostanie wysłuchany przez Francuzów”.

Fabien Roussel dodał: „Spotkajmy się szybko, pracujmy razem nad paktem dla Francji, kładąc na stole politykę społeczną, płace, siłę nabywczą, podział bogactw”.

Manuel Bompard, koordynator narodowy La France Insoumise, zapowiedział: „Będziemy prowadzić kampanię, aby objąć stanowisko premiera, aby rządzić krajem i wreszcie przynieść odpowiedzi na wielkie trudności, z jakimi borykają się Francuzi”. Odpowiadając na pytanie dotyczące kampanii Jean-Luca Mélenchona na stanowisko premiera, dodał: „Nie idźcie za szybko”. Bompard również obwinił Raphaëla Glucksmanna i Partię Socjalistyczną za „ciężką odpowiedzialność” za „odwrócenie się plecami do Nupes”.

Świadomy trudności związanych z budową zjednoczenia lewicy w tych warunkach, deputowany LFI François Ruffin wezwał do spokoju: „Dziś chodzi o to, aby mieć blok, aby stawić czoła temu, co może być najgorsze dla naszego kraju. Wzywam liderów partii lewicowych, abyśmy teraz byli zjednoczeni i przestali się kłócić. Wystarczy już wyzwisk, wystarczy już podziałów”.

Marie Toussaint, liderka Zielonych, stwierdziła: „Mamy dziś koalicję lewicy i ekologów, która, jeśli potrafi się opanować, jest zdolna do prowadzenia tej walki” o miejsca w parlamencie.

Jean-Luc Mélenchon wezwał podczas improwizowanego wiecu w Paryżu do „jedności ludu”. „Każdy jest w stanie dokonać wyboru programu, który pozwoli na jedność ludową” – dodał.

Konkluzja

Wyniki wyborów europejskich we Francji w 2024 roku podkreślają rosnącą popularność skrajnej prawicy i wyzwania, przed którymi stoi obóz prezydencki. Przedstawiciele lewicy dążą do konsolidacji sił w celu przeciwdziałania sukcesom RN w przyszłych wyborach krajowych.

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?
Udostępnij artykuł dla większego zasięgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Wesprzyj nas finansowo! Przybij piątkę i postaw nam kawę!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!