Zdrowie i choroby po francusku

Zdrowie i choroby po francusku

HomeBlogKultura francuskaZdrowie i choroby po francusku

Zdrowie i choroby po francusku

Zdrowie i choroby po francusku

Witajcie, moi drodzy uczniowie języka francuskiego! Dziś mamy dla was szczególną lekcję poświęconą tematowi “Zdrowie i choroby po francusku”. Zdrowie, jak wszyscy wiemy, to jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. To, jak dobrze potrafimy komunikować nasz stan zdrowia, często decyduje o szybkości i skuteczności otrzymanej pomocy. Dlatego też temat ten jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli planujesz podróż do kraju francuskojęzycznego. Jak korzystać z opieki zdrowotnej we Francji?

Zrozumienie podstawowych słów i zwrotów związanych ze zdrowiem może się okazać nieocenione, szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Ale to nie wszystko! Zdolność do rozmowy na temat zdrowia po francusku jest niezbędna, jeśli planujesz dłuższy pobyt we Francji lub chcesz pracować w sektorze opieki zdrowotnej.

W tej lekcji przyjrzymy się najważniejszym słowom i frazom związanym ze zdrowiem i chorobami. Nauczymy się, jak opisać nasze objawy i zrozumieć instrukcje lekarza. Oprócz tego, przygotowaliśmy dla was praktyczny przewodnik na temat korzystania z opieki zdrowotnej we Francji.

Pamiętajcie, że każda lekcja to krok do przodu. Dziś zanurzmy się w języku francuskim i nauczymy się jak mówić o zdrowiu i chorobach. Alors, commençons!

Podstawowym krokiem do zrozumienia systemu opieki zdrowotnej we Francji jest poznanie najważniejszych instytucji i procedur. System ten jest nieco skomplikowany, ale starajcie się zrozumieć podstawy. Jeżeli jesteście w kraju jako turyści, zawsze powinniście mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC).

Gdy już znacie podstawy, pora nauczyć się kilku praktycznych zwrotów. Oto dwa dialogi, które mogą pomóc wam w praktycznym zrozumieniu, jak rozmawiać o zdrowiu.

Dialog 1:

 • Patient: Bonjour, je ne me sens pas bien. (Dzień dobry, nie czuję się dobrze.)
 • Médecin: Quels sont vos symptômes? (Jakie są twoje objawy?)
 • Patient: J’ai de la fièvre et un mal de tête. (Mam gorączkę i ból głowy.)
 • Médecin: Depuis combien de temps vous sentez-vous ainsi? (Jak długo już tak się czujesz?)
 • Patient: Depuis hier soir. (Od wczoraj wieczorem.)
 • Médecin: Je vais vous prescrire des médicaments. (Przepiszę ci leki.)
 • Patient: Merci, docteur. (Dziękuję, doktorze.)
 • Médecin: Bonne journée et reposez-vous. (Miłego dnia i odpoczywaj.)

Dialog 2:

 • Patient: Je dois prendre rendez-vous avec le docteur. (Muszę umówić się na wizytę u lekarza.)
 • Secrétaire: Quand voulez-vous venir? (Kiedy chciałbyś przyjść?)
 • Patient: Aujourd’hui, si possible. (Dzisiaj, jeśli to możliwe.)
 • Secrétaire: D’accord, venez à 15 heures. (Dobrze, przyjdź o 15.)
 • Patient: Je serai là. Merci. (Będę. Dziękuję.)
 • Secrétaire: Vous êtes le bienvenu. À tout à l’heure. (Nie ma za co. Do zobaczenia później.)

Słowniczek:

la santé – zdrowie

la maladie – choroba

la douleur – ból

le médecin – lekarz

l’hôpital – szpital

la pharmacieapteka

le médicament – lek

la fièvre – gorączka

la toux – kaszel

l’allergie – alergia

l’infirmier / l’infirmière – pielęgniarz / pielęgniarka

le dentiste – dentysta

le rhume – przeziębienie

la grippe – grypa

le rendez-vous – wizyta, spotkanie

les symptômes – objawy

le mal de tête – ból głowy

l’ordonnance – recepta

le traitement – leczenie

la salle d’urgence – izba przyjęć

l’opération – operacja

la blessure – rana, uraz

la fracture – złamanie

le bandage – bandaż

le sirop – syrop

la pilule – tabletka

le vaccin – szczepionka

le chirurgien – chirurg

l’asthme – astma

le diabète – cukrzyca

l’assurance maladie – ubezpieczenie zdrowotne

le patient – pacjent

l’examen médical – badanie lekarskie

la clinique – klinika

l’ambulance – karetka

le chirurgien – chirurg

aimer aller amour avoir bagietka bonjour Bordeaux bouquet chocolat coeur croisse czas czasownik czasownika dom fiszki fleurs Francja francuska kuchnia francuski francuski dla Polaków francuskie francuski w minutę français gramatyka gramatyka francuska Historia jedzenie język język francuski krzyżówka kuchnia kultura kultura francuska Literatura Luwr Lyon maison manger Marsylia merci metody minutę miłość mots nauka nauka francuskiego nauka języka nauka języka francuskiego Nicea non Normandia odmiana Oui Paryż penser podcast poranna present Prowansja sport szampan sztuka słownictwo teraźniejszy voir wakacje Wieża Eiffla wino

Zakończenie

Kończąc naszą lekcję, mamy nadzieję, że zdobyliście solidne podstawy, aby rozmawiać o zdrowiu i chorobach po francusku. Zrozumienie tego tematu jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy znajdujemy się w obcym kraju. Zdolność do opisania swojego stanu zdrowia i zrozumienia instrukcji medycznych może być kluczowa w sytuacji awaryjnej.

Pamiętajcie, że wiedza, którą zdobyliście dziś, to tylko początek. Zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych i poznawania nowych słów i zwrotów związanych z tematem zdrowia. Korzystajcie ze słownika, ćwiczcie dialogi i próbujcie zastosować nowo nauczone zwroty w praktyce.

Cieszymy się, że mogliśmy towarzyszyć wam w tej podróży do zdrowia i chorób po francusku. Miejcie na uwadze, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie zniechęcajcie się, jeśli nie wszystko idzie tak gładko, jak byście chcieli. Każdy krok naprzód to sukces.

Mamy nadzieję, że ta lekcja była dla was pomocna i interesująca. Do zobaczenia w naszej następnej lekcji, gdzie odkryjemy kolejne aspekty języka francuskiego. À bientôt!

Wesprzyj nas! Zostań naszym sponsorem na Patronite.pl
Zdrowie i choroby po francusku 3

O Autorze

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać www.BonjourDeFrance.pl

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Prosimy WYLACZ blokade reklam

Portal Francuski dla Polakow jest darmowy. Dzieki kliknieciom w reklamy mozemy udostepniac Tobie materialy za darmo. Dziekujemy. Wesprzyj nas rowniez na Patronite.pl

Le site \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" est gratuit. En cliquant sur les annonces, nous pouvons tout mettre à votre disposition gratuitement. Merci

The website \\\\\\\\\\\\\\\"Francuski dla Polakow\\\\\\\\\\\\\\\" is free. By clicking on the ads, we can make everything available to you for free. Thank you.

Французький портал для поляків безкоштовний. Натискаючи на оголошення, ми можемо надати вам матеріали безкоштовно. Дякую тобі.

Don`t copy text!