Ze szczura z opery do Musee dOrsay w Paryżu

Ze szczura z opery do Musee dOrsay w Paryżu

Ze szczura z opery do Musee dOrsay w Paryżu

Zapach świeżo mielonej kawy

Paryż, wiek XIX. Czujemy zapach świeżo mielonej kawy otulający rozmówców w leniwe, ciepłe popołudnia. Słyszymy harmider dobiegający z pobliskich kabaretów, a także głośne, zdecydowane kroki obcasów dam, które zmierzają w stronę nieco bardziej wyrafinowanej rozrywki. Olśniewają nas ich migocące suknie, założone specjalnie z okazji wieczoru w operze. Nagle przenosimy się na scenę – stajemy za kurtyną. Tam w mgnieniu oka gaśnie blask Paryża. Uderza nas liczebność bezimiennych, młodych dziewczyn, pochodzących z niższych warstw społecznych. Ich twarze emanują determinacją do walki o lepsze jutro, ale w ich spojrzeniach dostrzegamy przewlekłe zmęczenie i niezgodę na pogardliwe traktowanie tancerek.

Marie van Goethem

Tutaj nasz wzrok pada na 14-letnią Marie van Goethem – przyszłą baletnicę. Pewnego dnia pojawia się w pracowni Edgara Degasa – francuskiego artysty, który ulokował swoją artystyczną fascynację w studiach nad tańcem. Impresjonista słyszy więcej niż tylko tupot puentów – słyszy indywidualne historie artystek i uwiecznia je na płótnie. Spędza godziny w salach baletowych, tworząc szkice, które potem nieskończenie udoskonala, nie stwierdzając nigdy, że dzieło jest dobre wystarczająco. Po raz pierwszy Degas uchyla rąbka tajemnicy o kulisach przygotowań do przedstawienia baletowego ok. 1870 r. Uchwycony delikatnymi muśnięciami pędzla moment, otrzymuje tytuł „Klasa tańca”.

KLASA TANCA Ze szczura z opery do Musee dOrsay w Paryżu

Degas zajmuję się także rzeźbą

Poza malarstwem, Degas zajmuję się także rzeźbą. Tworzy m.in. woskową figurę i ubiera ją w bawełniany gorset, jedwabne tutu oraz lniane baletki. W ten sposób 14-letnia Marie, choć wyrzucona ze szkoły baletowej za zbyt liczne absencje, trafia na szóstą wystawę impresjonistów, a obecnie możemy podziwiać ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Ze szczura z opery do Musee dOrsay w Paryżu

Zobacz: Strona internetowa Musee

Jak nas wspierać?
Jak nas wspierać?

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!