L’impératif présent

L’impératif présent

L’impératif présent

L’impératif présent

Witajcie w lekcji języka francuskiego na temat L’impératif présent! Dzisiaj skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów gramatyki francuskiej – trybie rozkazującym, znanym również jako “L’impératif présent”. Tryb ten jest używany do wyrażania poleceń, próśb, rad, a także do wyrażania życzeń.

Zasady tworzenia form w trybie rozkazującym są dość proste, ale jak zawsze w języku francuskim, istnieją pewne wyjątki, które warto znać. Najważniejsze jest to, że tryb rozkazujący istnieje tylko w trzech osobach: drugiej liczby pojedynczej (ty), pierwszej liczby mnogiej (my) i drugiej liczby mnogiej (wy).

Podstawowa forma trybu rozkazującego jest taka sama jak forma podstawowa czasownika, ale bez przedmiotu. Na przykład, “parle” (mów), “mange” (jedz), “attends” (czekaj). W przypadku czasowników kończących się na -er, końcówka -s jest pomijana w drugiej osobie liczby pojedynczej. Na przykład, “mange” zamiast “manges”.

Jednak niektóre czasowniki są nieregularne i wymagają specjalnej uwagi. Na przykład, “être” (być) ma formę “sois”, “soyons”, “soyez”, a “avoir” (mieć) – “aie”, “ayons”, “ayez”.

Pamiętajcie, że tryb rozkazujący jest używany tylko w mowie bezpośredniej. W mowie nieformalnej często pomijamy podmiot, na przykład mówimy “Viens ici!” zamiast “Tu viens ici!”.

Jak tworzyć L’impératif présent

Czasowniki regularne

Zacznijmy od tworzenia form trybu rozkazującego dla regularnych czasowników. W przypadku czasowników na -er, jak “parler” (mówić), formy są następujące: “parle” (mów), “parlons” (mówmy), “parlez” (mówcie). Jak już wspomnieliśmy, końcówka -s jest pomijana w drugiej osobie liczby pojedynczej.

Dla czasowników na -ir, jak “finir” (kończyć), formy są następujące: “finis” (kończ), “finissons” (kończmy), “finissez” (kończcie).

Dla czasowników na -re, jak “attendre” (czekać), formy są następujące: “attends” (czekaj), “attendons” (czekajmy), “attendez” (czekajcie).

Czasowniki nieregularne

Oto odmiana czasowników “avoir” (mieć) i “être” (być) w trybie rozkazującym (L’impératif présent) w języku francuskim:

Avoir (mieć):

  • Aie (miej) – druga osoba liczby pojedynczej
  • Ayons (miejmy) – pierwsza osoba liczby mnogiej
  • Ayez (miejcie) – druga osoba liczby mnogiej

Être (być):

  • Sois (bądź) – druga osoba liczby pojedynczej
  • Soyons (bądźmy) – pierwsza osoba liczby mnogiej
  • Soyez (bądźcie) – druga osoba liczby mnogiej

Pamiętaj, że te dwa czasowniki są nieregularne i ich formy w trybie rozkazującym różnią się od większości innych czasowników.

Teraz przejdźmy do czasowników nieregularnych. Jak już wspomnieliśmy, “être” i “avoir” mają specjalne

formy: “sois” (bądź), “soyons” (bądźmy), “soyez” (bądźcie), a “avoir” ma formy “aie” (miej), “ayons” (miejmy), “ayez” (miejcie).

Inne nieregularne czasowniki to na przykład “savoir” (wiedzieć), które ma formy “sache” (wiedz), “sachons” (wiedzmy), “sachez” (wiedzcie), oraz “aller” (iść), które ma formy “va” (idź), “allons” (idźmy), “allez” (idźcie).

Ważne jest również pamiętanie o odmianie czasowników przechodnich z użyciem zaimków. Na przykład, “Donne-le-moi” (Daj mi to). W tym przypadku zaimki są zawsze po czasowniku.

Pamiętajcie, że tryb rozkazujący jest używany do wyrażania poleceń, próśb, rad, a także do wyrażania życzeń. Jest to bardzo ważny aspekt języka francuskiego, który pomaga w komunikacji na co dzień.

Przykłady L’impératif présent

“Mange ta soupe!” – “Zjedz swoją zupę!”

“Fais tes devoirs!” – “Zrób swoje zadanie domowe!”

“Sois gentil avec ta sœur!” – “Bądź miły dla swojej siostry!”

“Allons au cinéma ce soir!” – “Chodźmy do kina wieczorem!”

“Parlez plus fort, s’il vous plaît!” – “Proszę mówić głośniej!”

“N’oublie pas ton parapluie!” – “Nie zapomnij swojego parasola!”

“Écoutez la musique!” – “Słuchajcie muzyki!”

“Attendez-moi à la gare.” – “Czekajcie na mnie na stacji.”

“Ne sois pas en retard!” – “Nie spóźniaj się!”

“Ayez de la patience!” – “Miejcie cierpliwość!”

“Regarde ce film, il est très intéressant!” – “Obejrzyj ten film, jest bardzo interesujący!”

“Ne touche pas à ça!” – “Nie dotykaj tego!”

“Soyons prudents sur la route.” – “Bądźmy ostrożni na drodze.”

“Achetez les billets à l’avance.” – “Kupcie bilety z wyprzedzeniem.”

“Ne soyez pas triste!” – “Nie bądźcie smutni!”

“Finis ton travail avant de jouer.” – “Skończ swoją pracę przed zabawą.”

“Donne-moi le livre, s’il te plaît.” – “Daj mi książkę, proszę.”

“N’attendez pas le dernier moment pour faire vos valises.” – “Nie czekajcie do ostatniej chwili, aby spakować walizki.”

“Écrivez votre nom ici.” – “Napiszcie swoje imię tutaj.”

“Ne quittez pas la salle avant la fin du film.” – “Nie opuszczajcie sali przed końcem filmu.”

Wesprzyj nas! Zostań naszym sponsorem na Patronite.pl
L’impératif présent 3

Ćwiczenia

  1. Uzupełnij luki odpowiednimi formami czasowników w trybie rozkazującym.a) _____ (être) sage!b) Ne _____ (parler) pas si fort!c) _____ (finir) tes devoirs avant de sortir.d) _____ (aller) à la boulangerie et _____ (acheter) du pain.e) Ne _____ (être) pas en retard!

Rozwiązania: a) Sois, b) parle, c) Finis, d) Va, achète, e) Sois

  1. Przetłumacz na francuski następujące zdania używając trybu rozkazującego.a) Bądź cierpliwy!b) Nie jedz tyle słodyczy!c) Idź do sklepu i kup mleko.d) Nie bądź smutny!e) Czytaj książkę!

Rozwiązania: a) Sois patient!, b) Ne mange pas tant de sucreries!, c) Va au magasin et achète du lait., d) Ne sois pas triste!, e) Lis le livre!

  1. Stwórz zdania w trybie rozkazującym używając podanych czasowników.a) regarder (patrzeć)b) écouter (słuchać)c) attendre (czekać)d) finir (kończyć)e) être (być)

Rozwiązania: a) Regarde le tableau!, b) Écoute la musique!, c) Attends-moi!, d) Finis ton travail!, e) Sois gentil!

Podsumowanie

Tryb rozkazujący, znany również jako “L’impératif présent”, jest kluczowym elementem gramatyki francuskiej. Używamy godo wyrażania poleceń, próśb, rad, a także do wyrażania życzeń. Istnieje tylko w trzech osobach: drugiej liczby pojedynczej (ty), pierwszej liczby mnogiej (my) i drugiej liczby mnogiej (wy).

Podstawowa forma trybu rozkazującego jest taka sama jak forma podstawowa czasownika, ale bez przedmiotu. W przypadku czasowników kończących się na -er, końcówka -s jest pomijana w drugiej osobie liczby pojedynczej.

Nieregularne czasowniki, takie jak “être” (być) i “avoir” (mieć), mają specjalne formy w trybie rozkazującym, które warto zapamiętać.

Ważne jest również pamiętanie o odmianie czasowników przechodnich z użyciem zaimków. W tym przypadku zaimki są zawsze po czasowniku.

Przez całą lekcję praktykowaliśmy tworzenie form trybu rozkazującego i używanie ich w kontekście. Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza, więc nie zapomnijcie regularnie ćwiczyć to, czego się nauczyliście.

Język francuski jest piękny i bogaty, a tryb rozkazujący jest jednym z elementów, które dodają mu dynamiki i ekspresji. Mam nadzieję, że ta lekcja pomogła Wam zrozumieć i nauczyć się tego ważnego aspektu gramatyki francuskiej.

aimeralleravoirbonjourBordeauxBretaniaczasczasownikfiszkiFrancjafrancuskifrancuskiefrançaisgramatykagramatyka francuskaHistoriajęzykjęzyk francuskikomunikacjakrzyżówkakuchniakuchnia francuskakulturakultura francuskaLiteraturaLuwrMarsyliamercimotsnaukanauka francuskiegonauka językanauka języka francuskiegoNiceaodmianaParyżpracaProwansjasztukasłownictwoteraźniejszytradycjawakacjeWieża Eifflawino

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?
Udostępnij artykuł dla większego zasięgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Wesprzyj nas finansowo! Przybij piątkę i postaw nam kawę!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!