allezlesblues

Allez les Bleus

sport allez les bleus Allez les Bleus

Allez les Bleus

Jest to bardzo popularne wyrażenie używane często przez kibiców dopingujących zawodników Reprezentacji Narodowej Francji. W tym kontekście Les Bleus to poprostu Niebiescy. W Polskim tłumaczeniu możemy użyć znanego nam sformułowania “Do boju Niebiescy”! Reprezentacja narodowa Francji w piłkę nożną z pewnością będzie zadowolona, gdy będziemy im kibicować po francusku! W tym artykule dowiesz się w jaki sposób kibicować Francuzom po francusku!

Co to znaczy Allez les Bleus?

Nie tylko osoby kibicujące Reprezentacji Francji powinny znać dobrze to francuskie wyrażenie.

W sercu Francji, wśród okrzyków i śpiewów oddanych fanów, rozbrzmiewa hasło, które wypełnia stadiony i ulice: “Allez les Bleus!” Przetłumaczone jako “Do boju, Niebiescy!” lub “Dawaj, Niebiescy!” to pełne ducha hasło uosabia zapał i pasję francuskich kibiców piłki nożnej, gdy wspierają swoją narodową drużynę, Les Bleus.

Początki tego hasła można śledzić od wczesnych dni francuskiej piłki nożnej, gdy narodowa drużyna, przyozdobiona swoimi kultowymi niebieskimi koszulkami, zdobyła wyobraźnię narodu. Wraz z rozwojem zespołu i osiągnięciem sukcesów na międzynarodowej scenie, tak również rozwijał się i stawał słynnym ten okrzyk, stając się synonimem francuskiej piłki nożnej.

Z każdym turniejem, czy to Mistrzostwa Świata FIFA czy Mistrzostwa Europy UEFA, “Allez les Bleus” staje się hymnem francuskich kibiców piłkarskich, jednocząc fanów z różnych środowisk w chórze nadziei i wsparcia.

Ciekawostki

Oto kilka ciekawostek związanych z hasłem:

  1. Początki Historii: Hasło to zyskało popularność głównie dzięki francuskim kibicom piłkarskim, ale jego początki sięgają również innych dziedzin sportowych we Francji. Wraz z rozwojem piłki nożnej stało się ono niemal nieodłącznym elementem wsparcia dla narodowych drużyn francuskich w różnych dyscyplinach sportowych.
  2. Oprawa Kibiców: Podczas meczów francuskiej reprezentacji piłkarskiej “Allez les Bleus” nie tylko słychać, ale często można także zobaczyć na transparentach, flagach i innych elementach oprawy kibiców. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych hasła sportowych we Francji.
  3. Przypadek w Muzyce: Hasło “Allez les Bleus” niejednokrotnie pojawiało się również w tekstach piosenek i utworów muzycznych poświęconych francuskiej piłce nożnej. Stało się ono inspiracją dla wielu artystów, którzy chcieli wyrazić swoje wsparcie dla drużyny narodowej poprzez muzykę.
  4. Użytek w Kulturze Codziennej: Poza stadionami i wydarzeniami sportowymi, hasło “Allez les Bleus” znalazło swoje miejsce w codziennym języku Francuzów. Staje się ono często używanym zwrotem motywującym i wspierającym, zarówno w kontekście sportowym, jak i społecznym.
  5. Popularność za Granicą: Choć hasło to jest ściśle związane z francuską piłką nożną, zdobyło również popularność poza granicami Francji. Często można usłyszeć je wśród międzynarodowych kibiców podczas meczów, gdzie drużyna narodowa Francji reprezentuje swój kraj na arenie międzynarodowej.
  6. Inspiracja dla Innych Krajów: Sukces i popularność hasła “Allez les Bleus” stał się inspiracją dla kibiców innych narodowych drużyn sportowych na całym świecie. Wiele krajów zaczęło stosować podobne wyrazy wsparcia, adaptując je do swojej własnej kultury i tradycji.

Te ciekawostki pokazują, jak hasło “Allez les Bleus” przekroczyło granice sportu, stając się nieodłącznym elementem francuskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

Gramatyka

Warto w tym miejscu przypomnieć sobie odmianę czasownika aller – iść.

Wyrażenie “allez les Blues” to forma rozkazująca czasownika odmienionego w drugiej osobie liczby mnogiej.

Zwróć uwagę, iż wyrażenie to może również występować w innym kontekście i znaczeniu. Często używane jest w kontekście drugiej osoby liczby pojedynczej w momencie, gdy się do niej zwracamy bezpośrednio z prośbą:

Allez, viens ici. Przyjdź, podejdź tutaj.

Allez, dis-moi. Podejdź do mnie i powiedz mi.

Materiały dla Patronów

Dla naszych patronów przygotowaliśmy PDF o czasowniku aller. Dziękujemy za wsparcie naszej działalności!

Zobacz: Jak nas wspierać?

Zobacz: Czasowniki związane z piłką nożną.

Zobacz: Patronite.pl Zostań naszym Patronem, czyli Sponsorem!

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?
Udostępnij artykuł dla większego zasięgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Wesprzyj nas finansowo! Przybij piątkę i postaw nam kawę!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!