Jakie święta obchodzą Francuzi?

Jakie święta obchodzą Francuzi?

Jakie święta obchodzą Francuzi?

Jakie święta obchodzą Francuzi?

Jakie święta obchodzą Francuzi? Francja, kraj znany z uroku, mody, kuchni i kultury, jest również bogata w tradycje świąteczne. Francuzi obchodzą wiele różnych świąt i uroczystości przez cały rok, co sprawia, że kalendarz jest pełen okazji do świętowania. Oto kilka informacji na temat, jakie święta obchodzą Francuzi oraz jak wyglądają te wyjątkowe okazje.

Święta Państwowe (Jours Fériés):

We Francji istnieje tylko 11 świąt państwowych, nazywanych “jours fériés” lub “jours chômés.” To dni wolne od pracy, kiedy większość osób ma szansę odpocząć i spędzić czas z rodziną. Niektóre z tych dni to Nowy Rok (le Jour de l’An), Wielkanoc (Pâques), Święto Pracy (la Fête du Travail), Dzień Zwycięstwa 1945 (le 8 Mai), Święto Narodowe (le 14 Juillet), Wniebowzięcie NMP (l’Assomption) oraz Boże Narodzenie (Noël).

Religijne Święta:

Francja to kraj o długiej tradycji katolickiej, dlatego też wiele religijnych świąt jest obchodzonych. Wielkanoc, Boże Narodzenie i Wniebowzięcie NMP to tylko kilka przykładów. W tych dniach Francuzi często uczestniczą w mszach i spotkaniach rodzinnych.

Regionalne Święta:

Każdy region Francji ma swoje unikalne tradycje i święta. Na przykład w Prowansji obchodzi się Święto Lawendy, podczas którego miasta i wsie dekorowane są lawendowymi bukietami. W Bretanii popularne są festiwale tańca bretońskiego i konkursy na najładniejsze kostiumy bretońskie.

Regionalne święta we Francji są fascynującym aspektem kultury tego kraju. Każdy region ma swoje unikalne tradycje i święta, które są ważne dla lokalnej społeczności. Oto kilka przykładów regionalnych świąt we Francji:

Fête de l’Escargot (Święto Ślimaka) – Burgundia:

To nietypowe święto obchodzone w miejscowości Trie-sur-Baïse w Burgundii. Podczas tego święta społeczność spotyka się, aby uczcić tradycyjną potrawę, jaką są ślimaki. Święto obejmuje konkursy jedzenia ślimaków, występy muzyczne i kulturalne oraz zabawy dla dzieci.

Fête du Citron (Święto Cytryn) – Menton:

Miasto Menton na Riwierze Francuskiej słynie z tego nietypowego święta, podczas którego ulice wypełniają się gigantycznymi rzeźbami wykonanymi z cytryn i pomarańczy. To kolorowe i zapierające dech w piersiach wydarzenie, które przyciąga turystów z całego świata.

Fête de l’Andouillette (Święto Andouillette) – Troyes:

W mieście Troyes w regionie Szampanii, obchodzone jest święto poświęcone andouillette, czyli tradycyjnej francuskiej kiełbasie. Mieszkańcy i turyści mogą spróbować różnych rodzajów tego dania, uczestniczyć w degustacjach i brać udział w konkursach.

Fête des Remparts (Święto Mury Obronny) – Dinan:

W mieście Dinan w Bretanii odbywa się święto, które przenosi uczestników w czasy średniowiecza. Ludzie ubierają się w stroje z epoki, organizowane są turnieje rycerskie, pokazy historyczne, a miasto wypełnia się atmosferą dawnych wieków.

Fête de la Mer (Święto Morza) – Sète:

W nadmorskim mieście Sète, obchodzone jest święto związane z morzem. Uroczystości obejmują procesję statków rybackich, pokazy tańca i śpiewu oraz różnorodne wydarzenia związane z kulturą morską.

Te to tylko niektóre z wielu regionalnych świąt we Francji. Każde z tych wydarzeń jest wyjątkowe i pozwala na poznanie lokalnych tradycji, smaków i kultur. To doskonała okazja do zanurzenia się w różnorodność francuskich regionów i odkrycia ich unikalnych dziedzictw kulturowych.

Ferie Letnie (Vacances d’été):

W okresie letnich wakacji, który przypada zwykle od lipca do sierpnia, Francuzi masowo opuszczają miasta i udają się na wieś, nad morze lub w góry. To czas, gdy można spotkać liczne festiwale, targi i koncerty.

Faire le Pont:

Francuzi mają zwyczaj “faire le pont,” czyli wydłużania weekendów. Kiedy święto państwowe przypada na wtorek lub czwartek, wielu pracowników bierze wolne również w poniedziałek lub piątek, tworząc tym samym długi weekend.

Podsumowując, święta we Francji są okazją do świętowania, odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. To także czas, kiedy Francuzi cenią swoje tradycje kulinarne, organizują spotkania przy pysznym jedzeniu i delektują się pięknem swojego kraju. Dla turysty odwiedzającego Francję, to doskonała okazja do zanurzenia się w lokalnej kulturze i doświadczenia francuskiego uroku.

Lista wybranych Świąt we Francji

Jour de l’AnNowy Rok1 Januaryférié
ÉpiphanieŚwięto Objawienia Pańskiego6 Januarynon férié
ChandeleurMatki Bożej Gromnicznej2 Februarynon férié
Saint-ValentinWalentynki14 Feburarynon férié
Mardi grasŚroda Popielcowavariesnon férié
Fête des Grands-mèresDzień Babcivariesnon férié
Lundi de PâquesPoniedziałek Wielkanocnyvariesférié
Fête du Travail
Fête du Muguet
Święto Pracy
Święto Konwalii
1 Mayférié
8 mai 1945V-E Day8 Mayférié
Fête des MèresDzień Matkivariesnon férié
Jeudi de l’AscensionWniebowstąpienievariesférié
Lundi de PentecôteZesłanie Ducha Świętegovariesférié
Fête des PèresDzień Ojcavariesnon férié
Fête de la MusiqueDzień Muzyki21 Junenon férié
Fête NationaleDzień zdobycia Bastylii14 Julyférié
Assomption de MarieWniebowzięcie MB15 Augustférié
La RentréePowrót do szkoły1 September*
Fête des Grands-pèresDzień Dziadkavariesnon férié
Journées du PatrimoineHeritage Daysvariesnon férié
HalloweenHalloween31 Octobernon férié
La ToussaintWszystkich Świętych1 Novemberférié
Fête des mortsDzień Wspomnienia Zmarłych2 Novembernon férié
Armistice de 1918Armistice with Germany11 Novemberférié
HanouccaŚwięto Hanukivariesnon férié
NoëlBoże Narodzenie25 Decemberférié
La Saint-SylvestreŚwiętego Sylwestra31 Decembernon férié

aimer aller avoir bagietka bonjour Bordeaux czas czasownik czasownika fiszki Francja francuski francuskie français gramatyka gramatyka francuska Historia jedzenie język język francuski komunikacja krzyżówka kuchnia kuchnia francuska kultura kultura francuska Literatura Luwr manger Marsylia merci mots nauka nauka francuskiego nauka języka nauka języka francuskiego odmiana Paryż Prowansja sztuka słownictwo teraźniejszy tradycja wakacje wino

Jak nas wspierać? Patronite
Jak nas wspierać?

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!