Passé Composé

Passé Composé

Passé Composé

Passé Composé

Passé Composé to czas przeszły złożony w języku francuskim, który odpowiada czasowi Perfekt w języku polskim. Jest to jeden z najważniejszych czasów w języku francuskim i jest bardzo często używany w codziennej komunikacji.

Aby utworzyć Passé Composé, należy skorzystać z czasownika “avoir” lub “être” w czasie teraźniejszym oraz czasownika w formie Participe Passé. Forma Participe Passé kończy się zazwyczaj na -é, -i lub -u.

Przykłady zastosowania czasownika avoir w passé composé

 • J’ai mangé une pomme. (Zjadłem jabłko.)
 • Tu as vu ce film ? (Czy widziałeś ten film?)
 • Il a parlé avec son ami. (On rozmawiał z przyjacielem.)

Przykłady zastosowania czasownika être w passé composé

 • Elle est allée au cinéma. (Poszła do kina.)
 • Nous sommes arrivés à la maison. (Dotarliśmy do domu.)
 • Ils sont partis en vacances. (Wyjechali na wakacje.)

W języku francuskim Passé Composé odpowiada na pytania “Co się stało?” lub “Co zrobiłeś?” w przeszłości. Jest to czas, którym posługujemy się, aby opowiadać o wydarzeniach, które już się zakończyły.

Pamiętaj, że czas Passé Composé zależy od rodzaju czasownika i osoby, co wymaga od Ciebie znajomości zasad odmiany czasowników w języku francuskim.

Passé composé to czas przeszły złożony w języku francuskim, który jest stosowany w wielu sytuacjach. Najczęściej używamy go do wyrażenia działań lub wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i zostały już zakończone. Poniżej przedstawiam kilka sytuacji, w których stosujemy passé composé:

 1. Działania w przeszłości: Passé composé jest stosowany, gdy mówimy o działaniach, które zaczęły się i zakończyły w przeszłości. Na przykład: “J’ai étudié hier soir.” (Uczyłem się wczoraj wieczorem.)
 2. Wydarzenia w przeszłości: Passé composé jest używany, gdy mówimy o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości i zostały już zakończone. Na przykład: “Ils sont allés en vacances en France.” (Wyjechali na wakacje do Francji.)
 3. Seria działań w przeszłości: Passé composé jest stosowany, gdy mówimy o serii działań, które miały miejsce w przeszłości i zostały już zakończone. Na przykład: “J’ai mangé, j’ai bu et j’ai dansé.” (Zjadłem, wypiłem i potańczyłem.)
 4. Wydarzenia w przeszłości z określoną datą lub okresem czasu: Passé composé jest stosowany, gdy mówimy o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości i mają określoną datę lub okres czasu. Na przykład: “Nous sommes allés en vacances l’été dernier.” (Wyjechaliśmy na wakacje w zeszłe lato.)

Pamiętaj, że czas passé composé składa się z czasownika “avoir” lub “être” w czasie teraźniejszym oraz czasownika w formie Participe Passé, który zależy od rodzaju czasownika i osoby.

Jak nas wspierać?
Jak nas wspierać?

Le passé composé est un temps composé en français qui exprime une action qui a eu lieu dans le passé et qui est terminée. C’est l’un des temps les plus couramment utilisés pour parler de l’histoire passée en français.

La formation du passé composé se fait à l’aide de l’auxiliaire “avoir” et du participe passé du verbe. Par exemple:

J’ai parlé. (j’ai = auxiliaire ; parlé = participe passé)

Il est également possible d’utiliser l’auxiliaire “être” avec certains verbes, ce qui donne des formes spécifiques du passé composé. Par exemple:

Je suis allé. (je suis = auxiliaire ; allé = participe passé)

Le passé composé est souvent utilisé avec des expressions de temps telles que “hier”, “avant-hier”, “il y a deux jours”, etc. pour indiquer le moment exact où l’action a eu lieu. Il est également souvent utilisé avec des adverbes de fréquence tels que “toujours”, “jamais”, “souvent”, etc. pour indiquer la fréquence de l’action passée.

Examples:

 1. Hier, j’ai visité le musée. (Wczoraj odwiedziłem muzeum.)
 2. Nous avons dîné ensemble la semaine dernière. (Zjedliśmy razem kolacje w zeszłym tygodniu. )
 3. Tu es allé au cinéma hier soir. (You went to the movies last night.)
 4. Ils ont acheté une nouvelle voiture l’année dernière. (They bought a new car last year.)
 5. Elle a écrit une lettre à son ami hier matin. (She wrote a letter to her friend yesterday morning.)
 6. Nous avons fait du ski tous les week-ends l’hiver dernier. (We went skiing every weekend last winter.)
 7. Tu as appris le français en trois ans. (You learned French in three years.)
 8. Il a lu un livre intéressant hier soir. (He read an interesting book last night.)
 9. Vous avez rencontré votre amie à la plage l’été dernier. (You met your friend at the beach last summer.)
 10. Elles ont pris le train pour aller à Paris hier matin. (They took the train to go to Paris yesterday morning.)

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!