Wagi i miary po francusku

Wagi i miary po francusku

Wagi i miary po francusku

Wagi i miary po francusku

Witaj w lekcji języka francuskiego poświęconej tematowi “Wagi i miary”. Wagi i miary są nieodłącznym elementem codziennego życia, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. W tej lekcji nauczysz się, jak we Francji mówi się o różnych jednostkach miary, zarówno w kontekście codziennym, jak i specjalistycznym.

Zrozumienie tego tematu jest niezbędne, jeśli planujesz podróż do Francji, chcesz tam mieszkać, lub po prostu chcesz poszerzyć swoje umiejętności językowe. Wagi i miary są używane na co dzień we Francji, zarówno w sklepach, jak i w domu, a także w wielu zawodach. Dlatego też, znajomość tego tematu jest niezwykle przydatna. W tej lekcji skupimy się na najważniejszych jednostkach miar, takich jak kilogramy i metry, ale także nauczymy się, jak mówić o temperaturze, prędkości, objętości i innych jednostkach. Przygotowaliśmy dla Ciebie również dwa dialogi, które pomogą Ci zrozumieć, jak używać tych jednostek w praktycznych sytuacjach. Na koniec, znajdziesz słowniczek zawierający 40 najważniejszych słów związanych z wagami i miarami. Zapraszamy do nauki!

Dialog 1

Jean: Bonjour, combien pèse ce sac de pommes? (Dzień dobry, ile waży ta torba jabłek?)

Vendeur: Il pèse deux kilogrammes. (Waży dwa kilogramy.)

Jean: Et combien coûte un kilogramme? (A ile kosztuje jeden kilogram?)

Vendeur: Un kilogramme coûte trois euros. (Jeden kilogram kosztuje trzy euro.)

Jean: D’accord, je vais le prendre. (Dobrze, wezmę to.)

Vendeur: Très bien, je vais le préparer pour vous. (Bardzo dobrze, przygotuję to dla Pana.)

Jean: Merci beaucoup. (Dziękuję bardzo.)

Vendeur: De rien, bonne journée! (Nie ma za co, miłego dnia!)

Dialog 2

Marie: Excusez-moi, pouvez-vous me dire combien mesure cette table? (Przepraszam, czy może mi Pan powiedzieć, jakie są wymiary tego stołu?)

Vendeur: Cette table mesure deux mètres de long et un mètre de large. (Ten stół ma dwa metry długości i jeden metr szerokości.)

Marie: Et combien coûte-t-elle? (A ile on kosztuje?)

Vendeur: Elle coûte deux cents euros. (Kosztuje dwieście euro.)

Marie: D’accord, je vais la prendre. (Dobrze, wezmę to.)

Vendeur: Très bien, je vais la préparer pour vous. (Bardzo dobrze, przygotuję to dla Pani.)

Marie: Merci beaucoup. (Dziękuję bardzo.)

Vendeur: De rien, bonne journée! (Nie ma za co, miłego dnia!)

Wagi i miary są nieodłącznym elementem codziennego życia we Francji. Bez względu na to, czy robisz zakupy na lokalnym rynku, gotujesz według francuskiego przepisu, czy planujesz podróż, znajomość podstawowych jednostek miary jest niezbędna. Poniżej znajdują się niektóre z najczęściej używanych jednostek miar wraz z przykładami ich użycia.

Le kilogramme (kg) – Jest to podstawowa jednostka masy w systemie metrycznym, używana do ważenia większości produktów spożywczych i innych towarów. Na przykład, “Je voudrais un kilogramme de pommes, s’il vous plaît” oznacza “Poproszę kilogram jabłek”.

Le gramme (g) – Używany do ważenia mniejszych ilości, na przykład przypraw czy drobnych składników. “Je voudrais cinquante grammes de sel” oznacza “Poproszę pięćdziesiąt gram soli”.

Le litre (l) – Jest to podstawowa jednostka objętości w systemie metrycznym, używana do mierzenia płynów. “Je voudrais deux litres de lait” oznacza “Poproszę dwa litry mleka”.

Le mètre (m) – Jest to podstawowa jednostka długości w systemie metrycznym. “La distance entre Paris et Lyon est d’environ 470 kilomètres” oznacza “Odległość między Paryżem a Lyonem wynosi około 470 kilometrów”.

Le centimètre (cm) et le millimètre (mm) – Są to mniejsze jednostki długości, używane do mierzenia mniejszych odległości, na przykład wymiarów mebli. “Ce livre mesure vingt centimètres de long et dix centimètres de large” oznacza “Ta książka ma dwadzieścia centymetrów długości i dziesięć centymetrów szerokości”.

Le degré Celsius (°C) – Jest to jednostka temperatury, używana do mierzenia temperatury powietrza, ciała, jedzenia itp. “La température extérieure est de vingt degrés Celsius” oznacza “Temperatura na zewnątrz wynosi dwadzieścia stopni Celsjusza”.

Pamiętaj, że Francuzi używają systemu metrycznego, który jest różny od systemów używanych w niektórych innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone. Dlatego ważne jest, aby znać te jednostki i umieć je przeliczać.

Wesprzyj nas! Zostań naszym sponsorem na Patronite.pl

Słowniczek francusko polski

le poids – waga

la mesure – miara

le kilogramme (kg) – kilogram

le gramme (g) – gram

le milligramme (mg) – miligram

le litre (l) – litr

le millilitre (ml) – mililitr

le mètre (m) – metr

le centimètre (cm) – centymetr

le millimètre (mm) – milimetr

le kilomètre (km) – kilometr

la taille – rozmiar

la longueur – długość

la largeur – szerokość

la hauteur – wysokość

la profondeur – głębokość

la distance – odległość

la vitesse – prędkość

la température – temperatura

le degré Celsius (°C) – stopień Celsjusza

la pression – ciśnienie

le volume – objętość

la densité – gęstość

le pourcentage (%) – procent

le carré (m², cm²) – kwadrat (metr kwadratowy, centymetr kwadratowy)

le cube (m³, cm³) – sześcian (metr sześcienny, centymetr sześcienny)

la circonférence – obwód

le diamètre – średnica

le rayon – promień

l’angle – kąt

la seconde (s) – sekunda

la minute (min) – minuta

l’heure (h) – godzina

le jour – dzień

la semaine – tydzień

le mois – miesiąc

l’année – rok

la décennie – dekada

le siècle – wiek

le millénaire – tysiąclecie

Zakończenie

Gratulacje! Ukończyłeś lekcję na temat “Wagi i miary po francusku”. Mamy nadzieję, że teraz czujesz się pewniej, mówiąc o różnych jednostkach miar we Francji. Pamiętaj, że praktyka jest kluczem do opanowania nowego języka, więc nie zapomnij regularnie ćwiczyć nowo nabyte umiejętności. Wykorzystaj zdobyte dziś informacje w codziennych sytuacjach, takich jak robienie zakupów czy gotowanie według francuskich przepisów. Jeśli będziesz kontynuować naukę i regularnie ćwiczyć, szybko zauważysz postępy. Dziękujemy za poświęcenie czasu na naukę z nami i mamy nadzieję, że dołączysz do nas na kolejnej lekcji języka francuskiego. Do zobaczenia wkrótce!

aimer aller amour avoir bagietka bonjour Bordeaux bouillabaisse bouquet Bretania chocolat coeur croissant croisse czas czasownik czasownika dom edukacja fiszki fleurs Francja francuski francuskie francuski w minutę français gramatyka gramatyka francuska Historia historia Francji jedzenie język język francuski komunikacja krzyżówka kuchnia kuchnia francuska kultura kultura francuska Lazurowe Wybrzeże Literatura Luwr Lyon maison manger Marsylia merci minutę miłość mots muzea nauka nauka francuskiego nauka języka nauka języka francuskiego Nicea non Normandia odmiana Oui Paris Paryż passé composé penser podcast podstawy poranna praca present Prowansja Ratatouille restauracje sport szampan sztuka słownictwo tarte Tatin teraźniejszy tradycja tłumaczenie voir wakacje Wieża Eiffla wino Wolność wymowa zabytki zwiedzanie ćwiczenia

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!