francja_to_piekny_kraj

Francja to piękny kraj

Francja to piękny kraj

Przedstawiamy Państwu zwycięską pracę konkursową autorstwa Pani Anity Majcher. Po lekturze tego tekstu czytelnik pragnie kupić bilet w jedna stronę i przenieść się do stolicy Francji – Paryża. Oto zwycięska praca w tegorocznym konkursie. Zapraszamy do lektury!

Francja to bardzo piękny kraj, w którym znajduje się wiele ciekawych  miejsc do zwiedzenia. Ludzie, którzy tu mieszkają są bardzo mili i pomocni. A w stolicy nie ma nudy, cały czas coś się dzieje. Moja wyprawa do Paryża i innych pobliskich miejsc była wspaniała i pełna przygód. I o tym właśnie chciałabym Wam opowiedzieć.

La France est un pays très beau où il y a beaucoup d’endroits très curieux à visiter. Les gens qui y habitent sont très gentils et serviables. Cette ville est bien vivante et colorée et il s’y passe toujours quelque chose. Mon voyage à Paris et aux autres lieux situés à côté était magnifique et plain d‘aventures. Et voilà dont je voudrais vous parler.

Francja to piękny kraj

W tym roku podczas mojego pobytu we Francji zwiedziłam wszystkie najważniejsze zabytki znajdujące się w stolicy – Paryżu.   Na  początku wieża Eiffla, która wywołuje niesamowite emocje  zarówno jeśli jesteście na górze jak i na dole. Luvr to piękne miejsce, które robi wspaniałe wrażenie. Łuk triumfalny to kolejne  ważne miejsce w Paryżu. Wokół niego znajduje się największe rondo jakie kiedykolwiek widziałam. Liczy chyba z 5 pasów i bardzo ciężko jest z niego wyjechać, a sam zabytek to jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie widziałam. Zdobienia i wytłoczenia znajdujące się na nim robią niesamowite wrażenie. Kredka nie jest tak znana jak inne zabytki, ale jest równie okazała i piękna. Wizyta w Wersalu to wyprawa, na którą trzeba poświęcić więcej czasu. Ogrody, które rozciągają się za pałacem to olbrzymia przestrzeń. W pałacu znajduje się wiele obrazów i rzeźb. Wystrój jest przepiękny a audiobooki udostępniane są prawie we wszystkich językach świata.

Kolejnym punktem mojej wyprawy był zamek w nieco mniejszej miejscowości-Compiegne. Posiadłość w Compiegne wywołała u mnie wiele pozytywnych emocji. Nie sądziłam, że mogą znajdować się tam tak ciekawe rzeczy. Wystrój, pokoje – wszystko jest umeblowane, dzięki czemu możemy zobaczyć jak ludzie żyli w tamtych czasach. Karety, powozy, rowery i inne środki transportu czekają na Was do zobaczenia. Ogrody – mniejsze niż w Wersalu, ale równie okazałe. Niemal codziennie odbywają się tam sesje ślubne i komunijne. Na dodatek wstęp na teren ogrodu jest całkiem darmowy. To wspaniałe miejsce, które polecam każdemu. Miałam przyjemność odwiedzić także była stolicę Francji oraz zamek , w którym koronowani byli pierwsi władcy tego państwa. Mimo iż zamek został już trochę zniszczony, w środku robi ogromne wrażenie. Kilka kaplic, ołtarzy, w których odbywają się msze. Teraz nikt już o nim nie pamięta, a szkoda, bo czasami z pozoru takie małe miejscowości mogą skrywać niesamowitą historię.

Moja podróż była wyczerpująca ale też bardzo ciekawa. We Francji przeżyłam wiele niezapomnianych przygód. Zwiedziłam piękne miejsca i  kosztowałam przepyszne jedzenie. Odkryłam niesamowite krajobrazy i widoki. Spędziłam miły czas z rodziną. To były jedne z moich najlepszych wakacji w życiu. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się tam wrócić.

            Mon voyage était épuisant mais très intéressant. En France, j’ai vécu de nombreuses aventures inoubliables. J’ai visité de beaux endroits et j’ai goûté de la nourriture délicieuse. J’ai découvert des paysages et des vues incroyables. J’ai passé un bon moment avec ma famille. C’était l’une de mes les meilleures vacances dans ma vie. J’espère avoir l’occasion d’y retourner un jour.

Mots clés:

wyczerpujący/a, interesujący/a, przygoda, niezapomniany/a, przepyszne jedzenie, pejzaż, widok, niesamowity/a, najlepszy/a, powrócić.

épuisant, épuisante, intéressant, intéressante, aventure, inoubliable, nourriture délicieuse, paysage, vue, incroyable, le meilleu, la meilleure, retourner.

Dictionnaire / Słowniczek:

amour (n.m.) – miłość

beau/belle (adj.) – piękny/a

bien entretenu/bien entretenue (adj.) – dobrze utrzymany/a

bondé/bondée (adj.) – zatłoczony/a

café (n.m.) – kawiarnia, kawa

chocolat (n.m.) – czekolada

couleur(n.f.) – color

court/courte (adj.) – niski/a

croisière (n.f.) – rejs

étonnant/étonnante (adj.) – niesamowit/a

foule (n.f.) – tłum

français/française (adj.) – francuski/a

fromage (n.m.) – ser

grand/grande (adj.) – duży/a

haut/haute (adj.) – wysoki/a

parfumé/parfumée (adj.) – pachnący/a

personne (n.f.) – osoba

petit/petite (adj.)- mały/a

pont (n.m.) – most

silence (n.m.) – cisza

restaurant (n.m.)-restauracja

Autorem tekstu jest Pani Anita Majcher.

Powyższy artykuł został nagrodzony w konkursie organizowanym przez nasz portal. Pani Anita została przez nas nagrodzona nagrodą niespodzianką. Mamy nadzieję, że Pani Anita w kolejnych latach będzie zwiedzała kolejne wspaniałe miejsca związane z Francją i kulturą francuską!

Gratulujemy!

Zobacz: Jak nas wspierać?

Zobacz: Zostań naszym Patronem!

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?
Udostępnij artykuł dla większego zasięgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Wesprzyj nas finansowo! Przybij piątkę i postaw nam kawę!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!