Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Prosimy WYLACZ blokade reklam

Portal Francuski dla Polakow jest darmowy. Dzieki kliknieciom w reklamy mozemy udostepniac Tobie materialy za darmo. Dziekujemy. Wesprzyj nas rowniez na Patronite.pl

Le site \"Le français pour les Polonais\" est gratuit. En cliquant sur les annonces, nous pouvons tout mettre à votre disposition gratuitement. Merci

The website \"French for Poles\" is free. By clicking on the ads, we can make everything available to you for free. Thank you.

Французький портал для поляків безкоштовний. Натискаючи на оголошення, ми можемо надати вам матеріали безкоштовно. Дякую тобі.

Zostań naszym patronem:

Wspieraj Autora na Patronite

Odwiedź nasze media społecznościowe:

Zasady ortografii języka francuskiego

Zasady ortografii języka francuskiego

HomeBlogOrtografiaZasady ortografii języka franc...

Zasady ortografii języka francuskiego

Zasady ortografii języka francuskiego

Język francuski to jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych języków w Europie. Jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i jest używany przez miliony ludzi na całym świecie. Jego nauka może być nieco trudna ze względu na złożone zasady gramatyczne i ortograficzne. Jednak, jak w przypadku każdego języka, znajomość zasad ortografii jest kluczowa do pisania poprawnie i skutecznie komunikowania się w języku francuskim.

📝 Zasady ortografii języka francuskiego 🇫🇷

Na naszej dzisiejszej lekcji poznamy kilka kluczowych zasad ortografii języka francuskiego. Pierwszą zasadą są spółgłoski nieme, które nie są wymawiane, ale zapisywane w piśmie. Druga zasada dotyczy akcentów i diakrytyków, które są stosowane w celu oznaczenia poprawnej wymowy i znaczenia słów. Trzecią zasadą są rodzajniki, które wybieramy na podstawie płci rzeczowników, a ostatnią zasadą jest wielka litera, która stosowana jest w przypadku imion i nazwisk oraz tytułów książek i filmów.

🔠 Zasada nr 1: Spółgłoski nieme ❌

Pierwszą zasadą ortografii języka francuskiego są spółgłoski nieme. Francuska ortografia zawiera wiele spółgłosek, które są nieme i nie są wymawiane, ale muszą być zapisane w piśmie. Przykładowo, w słowie “homme” litera “h” jest niema i nie jest wymawiana. Jednak zawsze musi być zapisana w piśmie.

W języku francuskim istnieje wiele spółgłosek niemych. Oznacza to, że nie wymawiamy ich, ale zapisujemy w piśmie. Przykłady:

 • l’habitant (mieszkaniec)
 • l’harmonie (harmonia)
 • l’hiver (zima)
 • l’homme (mężczyzna)

🔤 Zasada nr 2: Akcenty i diakrytyki ✅

Kolejną ważną zasadą ortografii języka francuskiego są akcenty i diakrytyki. W języku francuskim istnieje wiele znaków diakrytycznych, które służą do oznaczania poprawnej wymowy i znaczenia słów. Przykładem jest “é”, który oznacza “e” z akcentem ostrokrzyżowym i zmienia znaczenie słowa, np. “le café” (kawa) i “la cafétéria” (stołówka).

W języku francuskim istnieje pięć akcentów: akut, circumflex, grave, trema i cedille. Służą one do oznaczania poprawnej wymowy i znaczenia słów.

 • Akut: é, á – np. café (kawa)
 • Circumflex: ê, â – np. tête (głowa)
 • Grave: è, à, ù – np. frère (brat)
 • Trema: ë, ï, ü – np. Noël (Boże Narodzenie)
 • Cedille: ç – np. garçon (chłopiec)

a1 a2 aimer aller avoir b2 bonjour bouquet boîte cadeau chambre chocolat coeur croisse czas czasownik czasownika dla Patronów dom en etre fenêtre fiszki fleurs france Francja francuski francuskie francuski w minutę francuski ze słuchu français gramatyka Historia jedzenie język język francuski krzyżówka kultura La fête de saint Valentin maison manger mariage matura merci mieszkanie minutę mots nagrania nauka nauka francuskiego non Noël odmiana osobowe parfum Paryż passé composé penser podcast poranna praca present pronoms rendez-vous sport teraźniejszy travailler un venir verbe vocabulaire wakacje ćwiczenia

👨‍🏫 Zasada nr 3: Rodzajniki 🆎

Kolejną ważną zasadą ortografii języka francuskiego są rodzajniki. Rzeczowniki w języku francuskim mają rodzajnik określony (le/la/les) lub nieokreślony (un/une/des), który wybierany jest na podstawie płci rzeczownika. Na przykład, “le chat” to kot (męski rodzajnik), a “la chaise” to krzesło (żeński rodzajnik).

W języku francuskim istnieją dwa rodzaje rodzajników: “le” i “la” (odpowiednik “the” w języku angielskim). Wybór rodzajnika zależy od płci rzeczownika.

 • “le” używamy do męskich rzeczowników – np. le garçon (chłopiec)
 • “la” używamy do żeńskich rzeczowników – np. la fille (dziewczyna)

📜 Zasada nr 4: Zapis wielką literą 🅰️

Ostatnią zasadą ortografii języka francuskiego, o której dzisiaj wspomnimy, jest stosowanie wielkiej litery. W języku francuskim stosujemy wielkie litery w przypadku imion i nazwisk, miesięcy i dni tygodnia, tytułów książek i filmów oraz w innych sytuacjach określonych przez zasady ortografii.

W języku francuskim zapisujemy wielką literą:

 • Imiona i nazwiska – np. Marie (Maria), Dupont (Nazwisko)
 • Tytuły książek i filmów – np. Le Petit Prince (Mały Książę), Les Misérables (Nędznicy)

I to już koniec naszej lekcji! 💻 Poniżej znajdziecie plik PDF z zasadami ortografii języka francuskiego do pobrania i wydruku. Powodzenia w nauce! 🤞

💻 Podsumowanie 📚

Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja pozwoliła Wam lepiej zrozumieć zasady ortografii języka francuskiego. Pamiętajcie, że znajomość zasad ortografii jest kluczowa w poprawnym pisaniu i efektywnym komunikowaniu się w języku francuskim. Zachęcam Was do dalszej nauki i praktykowania języka, ponieważ jest to wspaniały sposób na odkrywanie nowych kultur i poznawanie nowych ludzi. Podsumowując, znajomość zasad ortografii języka francuskiego jest kluczowa w poprawnym pisaniu i efektywna w mówieniu.

Link do pobrania: w przygotowaniu

Jak nas wspierać?
Jak nas wspierać?

O Autorze

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać www.BonjourDeFrance.pl

Podoba Ci się treść którą dodajemy?

Udostępnij ją dla większego zasięgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Basket
Translate »
Don`t copy text!
0
Would love your thoughts, please comment.x