Zasady ortografii języka francuskiego

Zasady ortografii języka francuskiego

HomeBlog o Francji i języku francu...OrtografiaZasady ortografii języka franc...

Zasady ortografii języka francuskiego

Zasady ortografii języka francuskiego

Język francuski to jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych języków w Europie. Jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i jest używany przez miliony ludzi na całym świecie. Jego nauka może być nieco trudna ze względu na złożone zasady gramatyczne i ortograficzne. Jednak, jak w przypadku każdego języka, znajomość zasad ortografii jest kluczowa do pisania poprawnie i skutecznie komunikowania się w języku francuskim.

📝 Zasady ortografii języka francuskiego 🇫🇷

Na naszej dzisiejszej lekcji poznamy kilka kluczowych zasad ortografii języka francuskiego. Pierwszą zasadą są spółgłoski nieme, które nie są wymawiane, ale zapisywane w piśmie. Druga zasada dotyczy akcentów i diakrytyków, które są stosowane w celu oznaczenia poprawnej wymowy i znaczenia słów. Trzecią zasadą są rodzajniki, które wybieramy na podstawie płci rzeczowników, a ostatnią zasadą jest wielka litera, która stosowana jest w przypadku imion i nazwisk oraz tytułów książek i filmów.

🔠 Zasada nr 1: Spółgłoski nieme ❌

Pierwszą zasadą ortografii języka francuskiego są spółgłoski nieme. Francuska ortografia zawiera wiele spółgłosek, które są nieme i nie są wymawiane, ale muszą być zapisane w piśmie. Przykładowo, w słowie “homme” litera “h” jest niema i nie jest wymawiana. Jednak zawsze musi być zapisana w piśmie.

W języku francuskim istnieje wiele spółgłosek niemych. Oznacza to, że nie wymawiamy ich, ale zapisujemy w piśmie. Przykłady:

 • l’habitant (mieszkaniec)
 • l’harmonie (harmonia)
 • l’hiver (zima)
 • l’homme (mężczyzna)

🔤 Zasada nr 2: Akcenty i diakrytyki ✅

Kolejną ważną zasadą ortografii języka francuskiego są akcenty i diakrytyki. W języku francuskim istnieje wiele znaków diakrytycznych, które służą do oznaczania poprawnej wymowy i znaczenia słów. Przykładem jest “é”, który oznacza “e” z akcentem ostrokrzyżowym i zmienia znaczenie słowa, np. “le café” (kawa) i “la cafétéria” (stołówka).

W języku francuskim istnieje pięć akcentów: akut, circumflex, grave, trema i cedille. Służą one do oznaczania poprawnej wymowy i znaczenia słów.

 • Akut: é, á – np. café (kawa)
 • Circumflex: ê, â – np. tête (głowa)
 • Grave: è, à, ù – np. frère (brat)
 • Trema: ë, ï, ü – np. Noël (Boże Narodzenie)
 • Cedille: ç – np. garçon (chłopiec)

aimeralleramouravoirbagietkabonjourBordeauxbouillabaisseBretaniaBurgundiacroissantcrème brûléeczasczasownikczasownikae-bookebookebookiedukacjaFestiwalefiszkiFrancjafrancuskifrancuskiefrancuskie winafrançaisgramatykagramatyka francuskaHistoriahistoria Francjijedzeniejęzykjęzyk francuskikomunikacjakrzyżówkakuchniakuchnia francuskakulturakultura francuskaLazurowe WybrzeżeLiteraturaLuwrLyonmangerMarsyliamercimiłośćmotsmuzeanaukanauka francuskiegonauka językanauka języka francuskiegoNiceanonNormandiaodmianaOuiParyżpracaProwansjaRatatouillesztukasłownictwoteraźniejszytradycjausługi kurierskiewakacjeWieża Eifflawinowymowazabytkićwiczenia

👨‍🏫 Zasada nr 3: Rodzajniki 🆎

Kolejną ważną zasadą ortografii języka francuskiego są rodzajniki. Rzeczowniki w języku francuskim mają rodzajnik określony (le/la/les) lub nieokreślony (un/une/des), który wybierany jest na podstawie płci rzeczownika. Na przykład, “le chat” to kot (męski rodzajnik), a “la chaise” to krzesło (żeński rodzajnik).

W języku francuskim istnieją dwa rodzaje rodzajników: “le” i “la” (odpowiednik “the” w języku angielskim). Wybór rodzajnika zależy od płci rzeczownika.

 • “le” używamy do męskich rzeczowników – np. le garçon (chłopiec)
 • “la” używamy do żeńskich rzeczowników – np. la fille (dziewczyna)

📜 Zasada nr 4: Zapis wielką literą 🅰️

Ostatnią zasadą ortografii języka francuskiego, o której dzisiaj wspomnimy, jest stosowanie wielkiej litery. W języku francuskim stosujemy wielkie litery w przypadku imion i nazwisk, miesięcy i dni tygodnia, tytułów książek i filmów oraz w innych sytuacjach określonych przez zasady ortografii.

W języku francuskim zapisujemy wielką literą:

 • Imiona i nazwiska – np. Marie (Maria), Dupont (Nazwisko)
 • Tytuły książek i filmów – np. Le Petit Prince (Mały Książę), Les Misérables (Nędznicy)

I to już koniec naszej lekcji! 💻 Poniżej znajdziecie plik PDF z zasadami ortografii języka francuskiego do pobrania i wydruku. Powodzenia w nauce! 🤞

💻 Podsumowanie 📚

Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja pozwoliła Wam lepiej zrozumieć zasady ortografii języka francuskiego. Pamiętajcie, że znajomość zasad ortografii jest kluczowa w poprawnym pisaniu i efektywnym komunikowaniu się w języku francuskim. Zachęcam Was do dalszej nauki i praktykowania języka, ponieważ jest to wspaniały sposób na odkrywanie nowych kultur i poznawanie nowych ludzi. Podsumowując, znajomość zasad ortografii języka francuskiego jest kluczowa w poprawnym pisaniu i efektywna w mówieniu.

Link do pobrania: w przygotowaniu

Jak nas wspierać?
Jak nas wspierać?

Wesprzyj nas!

Od 2002 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie.

Najcześciej czytane artykuły na blogu::

O Autorze

Podoba Ci się treść którą dodajemy?
Udostępnij artykuł dla większego zasięgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Wesprzyj nas finansowo! Przybij piątkę i postaw nam kawę!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment

Shopping Basket
Don`t copy text!